Sıkça Sorulan Sorular Rehberi

Gittigidiyor veya satış yaptığımız diğer platformlar üzerinden sıklıkla sorulan soruların ve cevaplarının yer aldığı bir yardımcı rehber hazırlama gereği duyduk. İlk başta “acaba satın aldığım konsolda sorun mu var?” diye düşündüren, sonrasında hızlıca çözülebilecek birkaç sorunun cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

1. Playstation 3 satın aldım, tüm kabloları doğru bağlamama rağmen PS3’e güç geliyor fakat ekrana görüntü gelmiyor, neden?

Öncelikle bağladığınız TV’nin kumandasından HDMI portlarını kontrol ederek doğru HDMI portunda olduğunuzdan emin olun. 

Playstation 3’ler bazen farklı televizyonlara takıldığında yeni TV’yi otomatik tanıyamıyor. Bunun için PS3’ü 1 defalığına güvenli modda çalıştırmanız gerekmektedir. Sonrasında otomatik olarak yeni takılan TV cihaza tanımlanmış olur.

PlayStation 3 üzerinde Güvenli Mod’u Etkinleştirmek için aşağıdaki işlemleri gerçekleştirin:

 • PlayStation 3 sistemini kapatın, güç göstergesi kırmızı yanıyorsa kapalıdır.
 • Güç düğmesine dokunun ve basılı tutun (parmağınızı düğmeden kaldırmayın). PlayStation 3 sisteminin açıldığını gösteren bir bip sesi duyacaksınız.

 • Güç düğmesini basılı tutmaya devam ettiğinizde yaklaşık 5 saniye sonra video sıfırlamasını gösteren ikinci bir bip sesi duyacaksınız.
 • Güç düğmesini basılı tutmaya devam ettiğinizde yine yaklaşık 5 saniye sonra üçüncü bir bip sesi duyacaksınız ve sistem kapanacak (Güç ışığı kırmızıdır).
 • Güç düğmesine dokunun ve basılı tutun (aynı şekilde parmağınızı düğmeden kaldırmayın). 2. Adım’da olduğu gibi yine güç açıldığında PlayStation 3 için ilk bip sesini duyacaksınız.
 • Güç düğmesini basılı tutmaya devam ettiğinizde yaklaşık 5 saniye sonra video sıfırlaması için ikinci bir bip sesi duyacaksınız.
 • Güç düğmesini basılı tutmaya devam ettiğinizde yine yaklaşık 5 saniye hızlı bir çift bip sesi duyacaksınız. Bu aşamada Güç düğmesini bırakın. Güvenli Mod’u başarılı bir şekilde etkinleştirdiyseniz ekranda “USB kablosunu kullanarak bir kontrol cihazını bağlayın, ardından PS düğmesine basın” mesajını göreceksiniz.
 • USB kablosunu kullanarak bir kontrol cihazını PlayStation 3 sistemine bağlayın ve Güvenli Mod’a girmek için PS düğmesine basın.

 • Son olarak 1. Sistemi yeniden başlat seçeneğini seçmek için X tuşuna basın. 

updating-safe-mode-ui-01-ps3-tk-10aug15

Sorun bu şekilde çözülmüş olmalı. Merak etmeyin, yazıldığı kadar uzun bir işlem değil, yaklaşık 1 dakika sürecektir.

 

2. Playstation 3 çalışıyor, görüntü geliyor, oyunları oynayabiliyorum ama ses gelmiyor, neden?

Bunun sebebi de yine PS3’ün bazı televizyonlara otomatik uyum sağlayamamasıdır. Yukarıda anlatılan Güvenli Mod işlemi de sorunu çözebilir ama daha kolayını anlatacağız.

1. PS3’ün kablolarını doğru bir şekilde bağladığınızdan emin olun.

2. (Ayarlar) >  (Ses Ayarları) öğesini seçin.

3. [Ses Çıkışı Ayarları] öğesini seçin.

4. Ses aygıtında giriş bağlantı noktasını seçin. (Lcd, Led, Plazma tvler için HDMI, 5+1 benzeri ses sistemi için Optik)

3. Playstation 3’ün içinde oyunları bulamıyorum, neden?

Playstation 3 satın aldığınızda kol sembolünün altında oyunlar liste halinde görünür. Oynamak istediğiniz oyunun üzerinde gelip X tuşuna bastığınızda oyun açılır. 

Untitl444ed.png

Eğer kol sembolünün altında oyunlar görünmüyorsa, PS3’ü kapatarak tüm kablo bağlantılarını sökün. Playstation 3’ün sağ tarafında harddisk kapağı vardır. Elinizle üzerine bastırıp yukarı doğru ittirdiğinizde kapak açılır. Oyunların görünmemesinin sebebi harddisk’in olması gereken yerde takılı olmaması, yerinden oynamış olmasıdır. Harddiskin yönünü değiştirmeden ve zorlamadan yerine yeniden yerleştirin. Yerinden oynamaması için içinden çıkan parçaları kullanarak sabitlemeniz gerekmektedir. 

Kapağı kapatıp PS3’ü yeniden açın. Biçimlendirme yapmak istiyor musunuz sorusunu “Hayır” olarak cevaplayın. Biçimlendirme yaparsanız içindeki oyunlar silinir. 

Bu işlemi yaptığınızda oyunlar ana ekranda görünüyor olmalı.

4. Sitenizden ikinci el oyun satın aldım, çalışmıyor – oyunun içinde donuyor ve kasıyor, neden?

Bütün ikinci el ürünlerimiz satışa koyulmadan önce teknik ekibimiz tarafından kontrol edilir ve çalışmayan hiç bir ürün mağazamızda satılmaz. O yüzden telaşlanmayın, “bana bozuk ürün gönderdiler” diye sakın üzülmeyin. Aşağıdaki önerilerimizi deneyin.

Öncelikle şunu belirtelim, ön yükleme işlemini yapan bir CD bozuk değildir, içindeki verileri PS3’e aktarabiliyor demektir, bu da çalıştığını gösterir. Bize genellikle söylenen şey şu oluyor; oyun açılıyor fakat kasma yapıyor. Bunun birkaç sebebi olabilir. Bu sorun en çok Last of Us, Uncharted, GTA, Red Dead Redemption gibi arka plan verisi fazla olan oyunlarda yaşanır. Genellikle cihazda oyunun verileri için yeterince hafıza olmadığı veya CD lekeli olduğu durumlarda olur. 

 1. CD’yi cihazdan çıkarın.
 2. Çok hafif kolonya veya alkolle ıslatılmış pamuk ya da gözlük camlarını silmek için kullanılan bezle silin.

3. Onun kurumasını beklerken PS3’ün ayarlar bölümünden oyun verileri yardımcı programı kısmına gelin.

4. O oyuna ait önceki verileri silin.

5. Artık oynamadığınız eski oyunların verileri varsa mümkünse onları da silin ki hafızada yer açılsın.

6. CD’yi yeniden takıp ön yükleme tamamen tamamlanana kadar bekleyin. İlk başta yaşadığınız sorun, oyunun ön yüklemesini beklemeden kapatılmasından da kaynaklanmış olabilir. Lütfen bekleyin.

7. Bu işlemlerden sonra sorun çok büyük ihtimalle çözülmüş olacak.

 

Sıkça sorulan sorular sayfamızı gün geçtikçe güncellemeye devam edeceğiz. 

 

Yazımızı okuyan tüm oyunculara keyifli oyunlar dileriz.

 

 

 

Yorumlar

Yorum Metni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir