Playstation 4 – 4.55 Kırma Rehberi

Playstation 4 Nasıl Kırılır?

Bu yazımızda, bu ayın başında yayınlanmış olan PS4 Exploit’i yani PS4 sistem yazılımı kırma işlemini nasıl yapacağınızı adım adım anlatacağız. İşlemleri sırasıyla izlerseniz siz de kendi PS4’ünüzü kırabilirsiniz.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz, biz burada bu işlem basamaklarını ve kırma işleminin nasıl yapılacağını anlatıyoruz ancak kendi cihazınıza yaptığınız işlemlerin sorumluluğu size aittir. Buna benzer konularda hiç tecrübesi olmayanlar için bu gibi işlemleri denemeyi tavsiye etmiyoruz, riskli sonuçlar doğurabilir.

Bu nedir ve ne işe yarar?

Bu işlem, 4.55 ve altındaki sürümlerde kendi bilgisayarınızın sunucusu aracılığıyla veya belirtilen DNS sunucu adreslerinden faydalanarak ve bu sayede Playstation 4’ün sistemine girerek PS4’ün sistemini kırmaya, yani; içine oyun yüklenebilir ve PSN üyeliği olmadan PS4’ü daha rahat ve özgürce kullanılabilir hale getirmeye yarar. PSN’in getirdiği kısıtlamaları ortadan kaldırır.

Neler gerekli?

Bu işlemin yapılabilmesi için cihazın sürümünün 4.55 veya 4.55’in  altında olması gerekmektedir. 4.55’in üstündeki sürümlerde şu an için bu işlem yapılamıyor ve maalesef downgrade (sürüm düşürme) işlemi mümkün değildir.

Playstation 4’ünüz 4.55 veya altındaysa ve kırmayı/kırdırmayı düşünüyorsanız daha üst sürümlere kesinlikle güncellemeyin. Geri dönüşü yoktur. 5.05 ve 5.50 sürümleri için şimdilik bu işlemler yapılamamaktadır.

Başlamadan önce PS4’ün ayarlar > ağ >internete bağlan seçeneği seçili olmasın ve ayarlar > sistem > otomatik indirmeler > otomatik güncellemeler tikini de kaldırın yani kapalı duruma getirin.

Cihaz 4.55 sürümündeyse şimdi anlatacağımız işlemi yapmanıza gerek yok, 4.55’in altında olanlar aşağıdaki linkten 4.55 sürümünü indirerek PS4’lerine kurmalılar.

Download Playstation 4 – 4.55 Versiyon

Bu linkten aşağıdaki görselde belirtilen yere tıklayarak bu dosyayı indiriyoruz.

En az 1 GB boyutunda ve FAT32 olarak biçimlendirilmiş bir USB belleğin içine “PS4” adında bir klasör, onun içine “UPDATE” adında bir klasör oluşturarak içine indirdiğiniz dosyayı atın. 

Daha sonra bu USB belleği konsolunuza takın, ayarlar > sistem yazılımı güncellemesi seçeneğine tıklayarak karşımıza gelen ekrandan 4.55 güncellemesini kurun.

Bu işlemleri kendi bilgisayarınızın bağlantısı ile yapmak için bilgisayarınıza Python uygulamasını kurmalısınız. Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Download Python 3.6.4

Python’u kurduktan sonra aşağıdaki linkten kendi bilgisayarınıza uygun olan Exploit Host’u indirin.

PS4 Exploit

İndirdiğiniz dosyada “ps4-exploit-host”u açın. Burada sizin DNS’niz yazıyor olacak.

Burada “Your DNS IP is” olarak belirtilen DNS adresinizi şimdi PS4’te kullanacağız. 4.55 sürümündeki PS4’ünüzü açın.

Ayarlar > ağ > internete bağlan” seçeneklerinden internete bağlanın. “İnternet bağlantısını ayarla” seçeneğinden tercihinizi yapın (bizim tercihimiz LAN bağlantısı, kablolu bağlantı imkanınız yoksa Wi-Fi kullanabilirsiniz). Ardından, “özel > otomatik > belirleme > manuel” seçenekleri seçilerek ilerlenir. Karşımıza çıkan ekranda, Birincil DNS bölümüne Exploit Host uygulamasında gördüğünüz kendi DNS adresinizi yazın. İkincil DNS 0.0.0.0 olarak kalsın.

Not: Bu işlemi bilgisayar kullanmadan da yapabileceğiniz bir yöntem mevcut. Kendi bilgisayarınızın DNS’si yerine gerekli DNS’yi yazarak da yapılabilir. Görsellerdeki 6. adımda farklı bir DNS yazmasının sebebi budur. O şekilde yapmayı da daha sonraki paylaşımlarda anlatacağız.

Daha sonra “otomatik > kullanma > internet bağlantısını test et” seçenekleri ile ilerlenir ve bağlantıyla ilgili bir sorun yoksa bu sayfadan çıkılır. Sorun varsa aynı işlemleri tekrarlayın, aksi halde işlem başarılı olamayacaktır.

Daha sonra ayarlar bölümünden en üst kısımdaki “kullanma kılavuzu” bölümüne girin. İşlemleri bu aşamaya kadar doğru yaptıysanız kullanma kılavuzuna tıkladığınızda karşınıza kullanma kılavuzu değil farklı bir sayfa çıkacak.

 

Bu sayfadan 4.55’e, ardından açılan sayfadan HEN’e tıklayın. Birkaç defa “sistem hafızasında yeterli alan yok” gibi bir uyarı alabilirsiniz. Endişelenmeyin, sayfayı yenilemeye devam edin. Sonunda karşınıza “You’re all set!” yazılı sayfa çıkacak ve “Welcome to PS4HEN v1.4” bildirimi görünecek.

Bu sayfa, buraya kadar olan işlemleri başarıyla tamamladığınız anlamına geliyor.

Ardından koldan PS tuşuna basın. Ayarlar sayfasına gelin. En altta yıldız simgeli “Debug Settings” sekmesi belirmiş olmalı.

Debug Settings > game > Package Installer seçenekleri ile ilerleyin. ExFat Formatındaki harici belleğinize indirdiğiniz PKG formatlı oyun ve uygulamalarınızı bu sayfadan seçip kurmaya başlayabilirsiniz.

İşlem tamam! Artık oyunlarınızı yükleyip oynamaya başlayabilirsiniz.

Bu anlattıklarımızı takip ederek PS4 kırma işlemini evde kendiniz yapabilirsiniz. Ancak uğraşmak ya da riske atmak istemezseniz bu işleri bize bırakın, PS4’ünüzü (4.55 veya altında olması şartı ile) bize gönderebilir ve uygun fiyatlarla, geniş oyun arşivimizden istediğiniz oyunları seçerek yükletebilirsiniz. Oyun yükletmek isterseniz kırma işlemi için herhangi bir ücret alınmayacaktır. Aşağıdaki görselde, oyunlar yüklendikten sonraki PS4’ün ana ekranı mevcut. Tabi ki sadece birkaç oyun gösterilebiliyor ancak yüzlerce oyunlu arşivimiz mevcut. Oyun listemizi de başka bir yazıda paylaşacağız.

Bu işlemleri kendiniz yapmayı tercih ettiniz ve oyunları indirmekle vakit kaybetmek istemiyorsanız bize sadece istediğiniz oyunların listesini ve bir harici disk gönderin, uygun fiyatlarla oyunları yükleyip size geri gönderelim.

Hatta harici diskiniz yoksa bizi arayın ve sadece istediğiniz oyunları söyleyin, size istediğiniz oyunlarla doldurulmuş ve size özel hazırlanmış bir harici disk gönderelim. 

Yorumlar

Yorum Metni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir